بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان کامل شد


بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان کامل شد
طبق گزارش رسانه‌ها، چین آخرین مرحله راه‌اندازی تلسکوپی را که به‌عنوان بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان شناخته می‌شود، انجام داده است. این تلسکوپ کروی با دهانه ۵۰۰ متری یا به اختصار FAST، مساحتی به اندازه ۳۰ زمین فوتبال دارد و در دل کوهی در جنوب غربی استان گوئیژو در چین ساخته شده است.

ژنگ زیانیان، قائم مقام سازمان ملی نجوم که زیر نظر آکادمی علوم چین کار می‌کند و مسئول ساخت این تلسکوپ بوده، روز گذشته اعلام کرد: «این پروژه این پتانسیل را دارد تا اشیای نامعلوم‌ و عجیب موجود در فضا را جست‌وجو کند و از این طریق دنیا درک بهتری از منشا هستی و حیات فرازمینی پیدا کند».

زیانیان به آژانس خبری ژینهوا اعلام کرده که این تلسکوپ رادیویی که ساخت آن ۱۸۰ میلیون دلار هزینه در بر داشته است، در یک تا دو دهه آینده در سراسر جهان پیشرو و سرآمد خواهد بود.
  
انتظار می‌رود این تلسکوپ که ساخت آن ۵ سال به طول انجامیده، کار خود را اواسط شهریور‌ماه سال جاری آغاز کند. یکی از برنامه‌های ژی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین، این است که چین تبدیل به یکی از قدرت‌های اصلی صنعت هوا و فضا در دنیا شود و به همین دلیل پروژه‌های این‌چنینی جزو اولویت‌های دولت چین است. هدف اصلی چین فرستادن انسان به ماه در سال ۲۰۳۶ میلادی و ساخت یک ایستگاه فضایی است که کارهای مربوط به آن از هم‌اکنون شروع شده است.
 
منبع: Aljazeera